Nowoczesny wystrój okien – poznaj najnowsze trendy

3

Mogło by się wydawać, że dekoracje okien to w porównaniu z innymi kwestiami wykończeniowymi pikuś. Jednak nawet w tym przyjemnym dla wielu kobiet zakresie również można popełnić rażące błędy. Źle dobrany krój, grubość materiału czy styl może zepsuć cały efekt. Dlatego w poniższym artykule podpowiadamy jak właściwie wybierać dekoracje okien.

1. Tkanina i fason

Obecnie na topie jest wpuszczanie światła do środka. Zatem kupując zasłony lepiej wybierać spośród cienkich tkanin, które będą to światło przepuszczać. Najlepiej nadają się do tego bawełniane zasłony. Mogą być to klasyczne, proste zasłony lub ze wzorami. Omijajmy zasłony z aksamitu ponieważ jest to ciężki materiał, który będzie rzucać cień do pomieszczenia. Zanim jednak przystąpimy do wyboru odpowiedniej dekoracji okiennej, należy się zastanowić nad jej fasonem, kolorem, nad tym co byśmy preferowali standardowe firany czy może rolety.

Bardzo istotne jest również to gdzie mają zawisnąć. Jeżeli wybieramy zasłony do salonu wówczas powinny być one lekkie, łagodne i delikatne.  W pokoju dziecięcym świetnie nadają się kolorowe zasłony i falbaniaste firanki lub z proste z dziecięcymi akcentami.

Musimy również pamiętać, że dekoracje okienne muszą iść w parze ze stylem i charakterem danego wnętrza. Powinny pasować do koloru ścian, mebli oraz innych ozdób, tutaj pomocne okazać mogą się inspiracje na wystrój okna z Homebook.pl.

nowoczesne dekoracje okien

2. Rolety rzymskie

Bardzo modne stały się w ostatnim czasie rolety rzymskie. Nic dziwnego, w końcu tworzą niesamowity efekt. Zastosowany do nich materiał nie zwija się w taki sam sposób, co rolety standardowe. Materiał podczas podciągania zwija się w harmonijkę. Są idealnym rozwiązaniem dla pokoi o dużych powierzchniach oraz w oknach panoramicznych. Nadaje się także jako dekoracja do okien o niecodziennych kształtach. Tkanina tego typu rolet jest lekka, przewiewna, nie zatrzymuje promieni słonecznych. Można je podpiąć przez co wcale nie wyglądają jak rolety ale jak zwykłe, upięte zasłony.

rolety rzymskie

3. Rolety standardowe

Innym sposobem udekorowania okien są standardowe kolorowe rolety. Nie są wcale gorsze od rzymskich, po prostu nie każdemu podoba się to samo. Kolory muszą być odpowiednio dobrane do kolorów ścian danego pomieszczenia. Można wybrać rolety w jednolitym kolorze lub we wzory. Najlepiej żeby kontrastowała z kolorem ścian i była w ten sposób wyrazista, niż żeby miała się zlewać z otoczeniem. Ważne w tym zakresie jest aby nie wybrać zbyt grubej tkaniny bo stworzy nam to ciężki do udźwignięcia efekt.

4. Zasłony panelowe

To również świetne rozwiązanie dla osób, które nie znoszą nudy. Nadają się praktycznie do każdego pomieszczenia. Zamocowane są na szynach i przesuwane za pomocą drążka lub sznurka. Lepiej nie przesuwać ich ręcznie gdyż tkanina, z której są wykonane jest delikatna i podatna na odgięcia. Można wybierać spośród wielu wzorów i kolorów. Subtelnie przepuszczają światło, nie rzucając zbytniego cienia

zaslona panelowa

Share.

3 komentarze

  1. Rzeczywiście sporo różnych pomysłów, o wielu nawet nie miałam pojęcia. Rolety standardowe czy rzymskie znam, lekkie tkaniny też ciekawa rzecz. Ja na oknach mam rolety właśnie.

  2. Nowa_Szelągowska on

    Rolety rzymskie w ogóle mi się nie podobają. U mnie wszędzie panują dzień/noc, ale w sumie teraz trochę żałuje, że nie mam takich prostych, długich firan. Ale przy moim kocie to całkowicie odpada. A tych zasłon panelowych jeszcze nigdzie nie widziałam, gdzie je można dostać?

Leave A Reply