Ekskluzywne meble antyczne, jakie i gdzie szukać?

3

Nawet wystrój nowoczesnego wnętrza może zyskać bardzo wiele kiedy pojawi się w nim antyk. Chodzi jednak o to, abyśmy dobrze dopasowali go do aranżacji, tak, by nie zapanowało pomieszanie stylów. W tym artykule podpowiemy między innymi jakie ekskluzywne antyki wybrać i gdzie ich należy szukać.

Kogo zainteresują ekskluzywne antyczne meble i dlaczego?

Antykami są zainteresowani przeważnie prawdziwi koneserzy, osoby uwielbiające sztukę i pasjonaci dawnej aranżacji wnętrz, ale też wszyscy, którzy chcą nadać swoim pomieszczeniom rysu retro. Należałoby się też zastanowić, w czym tkwi sekret uroku mebli antycznych? Jedni powiedzą, że w ich historii, drudzy, że w śladach użytkowania. Jedno i drugie jest niezmiernie ważne, gdyż stare meble były własnością znanych postaci historycznych i były także wykonywane przez światowej sławy artystów. Warto wiedzieć, że jeśli zależy nam na ich zdobyciu, to ekskluzywne antyki znajdziemy na takich stronach jak AntiqueBeauty, gdzie mamy do wyboru wiele luksusowych mebli z różnych epok i okresów.

Antyczny sekretarzyk

Czym charakteryzują się ekskluzywne antyki?

Obecnie dekoratorzy wnętrz coraz częściej podsuwają swoim klientom pomysły na ulokowanie w pomieszczeniu antycznego mebla. Niewątpliwie dodają one klimatu, a wnętrze zyskuje przez takie meble duszę. Ekskluzywne antyki to jednak nie tylko historia, ale też wykonanie. Wiele z luksusowych dawnych mebli jest wykonanych z najlepszej klasy drewna, bogato zdobionych (na przykład markieterią Boulle’a) i wykończonych drogimi materiałami (aksamitem, atłasem). Niektóre ekskluzywne antyki wzorowane były na barokowym stylu, dzięki czemu stały się synonimem bogactwa, piękna i co za tym idzie, domeną arystokracji.

Jakie ekskluzywne antyki wybrać?

Nasz wybór w głównej mierze zależy od tego czy chcemy mieć tylko jeden antyczny element lub, czy chcemy urządzić cały dom (bądź mieszkanie) w dawnym stylu. Na pewno większą wagę przywiążemy do salonu, sypialni czy jadalni. Antyczna sofa w salonie to przedmiot, który niekoniecznie musi być funkcjonalny. Obita atłasem w stylu Biedermeier zrobi nie tylko wrażenie na gościach, ale być może też będzie cieszyła oczy wielu pokoleń. Gdy zależy nam na urządzeniu mieszkania w stylu retro, możemy wtedy pokusić się o kupno zestawu salonowego.

Na pewno marzeniem wielu z nas jest sekretarzyk. Może on posłużyć jako biurko na laptop, skrytka na dokumenty, klucze i …listy. Tak! Na listy, bo to właśnie do celów epistolograficznych był przeznaczony ten mebel. Mocną stroną dawnego rzemiosła było nie tylko wykonanie, ale też pomysłowość. Wybierając na przykład antyczny stół kierujmy się rodzajem drewna z jakiego jest zrobiony, ale też dopasujmy go do wnętrza. A jeśli chcemy urozmaicić sobie chwile ze znajomymi grą w karty, wybierzmy stolik specjalnie do tego przeznaczony.

Antyczny stolik do gry w karty

Gdzie szukać ekskluzywnych mebli antycznych?

Na pewno dobrym miejscem na poszukiwanie luksusowych antycznych mebli będą internetowe sklepy. Ogromny wybór, opis szczegółowego stanu, historii, czasem przebiegu renowacji to dodatkowe atuty takiego szukania. Niekwestionowanym plusem tego sposobu jest też możliwość negocjacji ceny i jasne omówienie warunków dostawy. Kolejnym miejscem, gdzie możemy szukać ekskluzywnych antyków są aukcje i licytacje. Ta metoda jest jednak przeznaczona dla prawdziwych znawców i nie każdy dobrze odnajdzie się na spotkaniu w domu aukcyjnym. Zdecydowanie odpuśćmy sobie bazary i pchle targi. Zależy nam przecież na autentycznych przedmiotach z bogatą historią, a nie na stylizowanym meblu z wygórowaną ceną.

Ekskluzywne antyki dobrze wyglądają w odpowiednim otoczeniu. Zadbajmy więc o wystrój, oświetlenie, ciekawe obrazy. Pamiętajmy bowiem o tym, że i najpiękniejszy kamień traci w byle jakiej oprawie. Niech zatem nasze antyki przywodzą na myśl dawne lata swej świetności. Niech cieszą oko i dodają wnętrzom piękna!

Share.

3 komentarze

  1. Takie antyczne meble fantastycznie wyglądają, tylko nie wszędzie pasują, a i ceny mogą zwalić z nóg.

  2. Kupując Antyczne Meble trzeba koniecznie zwracać uwagę na jakość renowacji, gdyż często można się sparzyć kupując składaki i meble współczesne postarzane. Polecam zawsze porównać egzemplarze z katalogowymi obiektami jak np w publikacji profesora Haaffa.

  3. Meubles de Charme - stylowe meble Warszawa on

    Ekskluzywne, stylowe meble z duszą to także meble francuskie i prowansalskie. Choć nie są antyczne, również pochodzą z dawnych czasów lub wzorowane są na niegdysiejszym rzemiośle – z czasów królów Francji Ludwika XVI, XVII i XVIII. Choć nie mają tyle złoceń, co te barokowe cacka, przemawiają bardziej stonowaną kolorystyką przy zachowaniu wysokiej dawki wytworności i kunsztu rzemiosła artystycznego.

Leave A Reply