Beton architektoniczny – minimalizm, który pokochasz

2

Nigdy nie lubiłem przesady, bibelotów, zbyt wielu kolorów w jednym miejscu. Przekonują mnie raczej minimalistyczne przestrzenie, w których ilość ozdób jest znacznie ograniczona, a żaden detal nie jest przypadkowy. Estetycznie jestem człowiekiem północy i dlatego kocham beton architektoniczny, który jest elegancki, zimny, po prostu idealny. Jest to jeden z tych materiałów, który zawsze warto wziąć pod uwagę przy aranżacji wnętrza.

Beton daje duże możliwości

Dobrze jest na wstępie zauważyć, że tak naprawdę nie ma jednego rodzaju mieszanki architektonicznego betonu. Każda jest przygotowywana indywidualnie, dzięki czemu możemy uzyskać taką fakturę, jakiej oczekujemy. Bardzo często wybierane są mieszanki, dzięki którym możemy uzyskać niemal idealnie gładkie powierzchnie. Osobiście lubię jednak rozwiązania nieco mniej doskonałe, które uwydatniają szalunek i chropowatość. Możemy również modyfikować odcień betonu.

Beton – do jakich wnętrz?

Tego rodzaju ściany świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, w które wypełnione są dobrze zaprojektowanymi, minimalistycznymi meblami (homebook.pl/inspiracje/styl-minimalistyczny). Beton można zastosować w niemal każdej przestrzeni, jednak w przypadku łazienki należy pamiętać o odpowiedniej impregnacji.

Również niektóre bardziej klasyczne przestrzenie dobrze się będą prezentowały w połączeniu z takim rozwiązaniem. Sam uwielbiam, kiedy w jednym pokoju pojawia się beton i drewniane meble. Dzięki temu zachowana jest bardzo przyjemna równowaga między klasyką i nowoczesnością.

Beton dodaje elegancji

Dobrze przygotowany beton jest zawsze rozwiązaniem eleganckim i jednocześnie bardzo praktycznym, ponieważ szarości pasują do wszystkich innych kolorów. Świetnie komponują się zarówno ze stonowanymi, jak i jaskrawymi odcieniami.

Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się przede wszystkim w dużych pomieszczeniach z ogromnymi oknami. W małych pokoikach stworzy niestety wrażenie więzienia i zamiast optycznie zwiększyć przestrzeń, będzie ją raczej przytłaczać. Lepiej więc zastosować taki beton w salonie niż małej sypialni.

Beton w aranżacjach skandynawskich

Tego typu stylistykę preferują przede wszyscy mieszkańcy północy, którzy łączą bardzo często beton, biel i szkło. Są to wnętrza, w których bardzo dobrze się pracuje i idealnie odpoczywa, ponieważ nasza uwaga nie jest zajmowana przez niepotrzebne detale. Coraz więcej osób również w Polsce przekonuje się do takich minimalistycznych i wydawałoby się chłodnych wnętrz.

W rzeczywistość wystarczy jednak parę drobnych akcentów, by takie przestrzenie zostały „udomowione”. Wcześniej wspomniałem o drewnie. Świetnie w tej funkcji sprawdzi się również kominek, który od zawsze symbolizuje ciepło domowego ogniska. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań zyskujemy wnętrze, które jest jednocześnie reprezentatywne i rodzinne.

Share.

2 komentarze

  1. Marzy mi się beton w domu, ale nie mam na to szans. Rozważałabym za to tynk strukturalny, który go imituje. Widzę oczyma wyobraźni telewizor na takim tle. To dość surowe rozwiązanie, ale mi się podoba. Lubię minimalizm.

  2. Mi się mega podoba beton architektoniczny, ale kompletnie mi to nie pasuje do mieszkania, które jest w stylu skandynawskim. Tylko ja bym nie kupowała stricte betonu, bo jest koszmarnie drogi. Można jak Szelągowska użyć specjalnego tynku strukturalnego. To i tańsze i łatwiejsze rozwiązanie, a wygląda bosko.

Leave A Reply