Badania i dokumentacje geofizyczne, po co i kiedy potrzebne?

0

Planując budowę czy to domu, czy innej nieruchomości, najczęściej można spotkać się z pojęciem badań geofizycznych, które nierzadko są niezbędne do przeprowadzenia, aby móc w ogóle cokolwiek zdziałać. Kiedy i po co się one potrzebne? Jakie badania i dokumenty są wymagane przy budowie?

Badania geofizyczne – kto je przeprowadza?

Warto zacząć od podstaw, czyli wyjaśnienia tego, kto w ogóle zajmuje się tego typu badaniami. Trzeba pamiętać, że niezbędne jest zgłoszenie się do wykwalifikowanych specjalistów, którzy nie tylko posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie, ale i odpowiedni sprzęt oraz zaplecze pozwalające na przeprowadzenie odpowiednich prac. Nie można tej kwestii pominąć, jak również próbować podobne działania wykonywać na własną rękę. Od wyników może tutaj wiele zależeć, zwłaszcza jeżeli chodzi o bezpieczeństwo stawianego budynku. Zarówno badania jak i dokumentacje geofizyczne to oferta doświadczonych i profesjonalnych firm (np. GEOdev), które specjalizują się w tego typu pracach. Zdając się na taką pomoc, ma się pewność, że wszystkie obowiązkowe czynności zostaną przeprowadzone prawidłowo.

Po co wykonuje się badania geofizyczne?

Warto teraz sobie zadać inne pytanie, czyli po co w ogóle wykonuje się badania geofizyczne i tworzy się do tego niezbędną dokumentację. Poniekąd zostało to już wymienione wyżej – chodzi tutaj o bezpieczeństwo. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie zarówno nieinwazyjnych jak i inwazyjnych pomiarów struktury gleby i jej parametrów, co pozwala na zbadanie, czy dany teren jest stabilny i nadaje się pod budowę. W ten sposób o wiele łatwiej stworzyć niezbędną dokumentację inżynierską, która pozwoli na dostosowanie technologii i rozwiązań budowlanych niezbędnych do danej sytuacji. Zapewnia się bezpieczeństwo budynków oraz innych elementów infrastruktury, chroniąc je przed ewentualnym zniszczeniem np. w wyniku osunięcia się ziemi czy podtopienia przez wody gruntowe.

Pracownik geodezji

Kiedy badania geofizyczne są potrzebne?

Po pierwsze w wielu przypadkach badania geofizyczne związane ze strukturą gruntu nie są obowiązkowe. Dotyczy to szczególnie domów jednorodzinnych, gdzie wystarczyła opinia o warunkach gruntowych. W praktyce wygląda to jednak tak, że tworząc projekt, czy to budynku, czy infrastruktury drogowej, to architekt powinien ocenić czy przeprowadzenie takich badań jest konieczne, czy nie. To właśnie w przypadku budowy nieruchomości oraz dróg jest to szczególnie istotne, zwłaszcza gdy ma się do czynienia z trudnym terenem np. związanym z powstałymi szkodami górniczymi. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie wielu problemów w przyszłości. Wiele będzie też zależało od samego projektu i tego, co ma zostać postawione na danym terenie. Im większa i bardziej skomplikowana budowla, tym większa szansa, że takie badania będą koniecznością.

Jaka dokumentacja tworzona jest przy badaniach geofizycznych?

Przeprowadzone przez specjalistów badania, a mogą być one bardzo różne, pozwalają na stworzenie dokładnego projektu geologiczno-inżynierskiego. Na tej podstawie zostają określone parametry gleby, przy jaka założeniach jest charakterystyka techniczna danej inwestycji. Dzięki temu ustala się, jakie są możliwości względem przeprowadzenia prac budowlanych, a także jakie rozwiązania powinny być zastosowane, by dany projekt mógł być zrealizowany w sposób bezpieczny zarówno dla samej budowy, jak i otoczenia. W takich dokumentach zostanie także wyjaśnione dokładnie jakie prace geofizyczne zostały przeprowadzone i jakimi metodami dokonano określonych badań. Gdy ma się już wszystkie niezbędne dane, muszą być one jeszcze potwierdzone przez starostę lub prezydenta danego miasta, aby budowa mogła oficjalnie ruszyć.

Share.

Leave A Reply