Jak zaaranżować pokój dla ucznia? 3 praktyczne porady

1

Po pełnym beztroski szaleństwie, przygodach w bezkresnych lasach, pierwszych pocałunkach i miłościach, zebranych nadmorskich muszelkach oraz siniakach na ciele…czas w końcu powrócić do szkolnej rzeczywistości. Choć nam dorosłym wydaje się to takie proste, to dla dzieci jest to tak trudne jak zjedzenie talerza pełnego brokułów i brukselki. Skupienie się w pokoju nad stosem przytłaczających książek, bywa czasami przeszkodą nie do pokonania.

Z pomocą niczym szalony Superman z powiewającą na wietrze peleryną powinni przyjść tutaj rodzice. To Wasza w tym głowa, aby pociecha, którą spłodziliście miała w pokoju specjalną i wydzieloną przestrzeń, która będzie stymulowała ją do nauki. Warto pamiętać jednak o paru regułach, co do których warto się zastosować przy zmianie wystroju czterech kątów dla dziecka. Droga Matko, Drogi Ojcu…przed Wami parę prostych porad na temat aranżacji pokoju dla ucznia:

Jak wybrać biurko dla dziecka?

Jeżeli Twoja pociecha znowu rzuciła wszystkie zeszyty na podłogę i siedzi na niej z wyciągniętym językiem, pieczołowicie gryzmoląc coś na kartce w kratkę… to krzyknij STOP! Po pierwsze siedzenie na podłodze jeszcze nikomu dobrze nie zrobiło i może być prostą drogą do złapania jakiegoś przeziębienia. Po drugie nie sprzyja to też kształtowaniu prawidłowej postawy. Zadbaj więc o porządne biurko dla swojego dzieciaka.

Powinno mieć ono od 90-120 cm szerokości oraz 50-70 cm głębokości. Istotne jest także to, aby blat nie był wykonany z błyszczącego materiału, bo wtedy będzie odbijał światło. Warto zatroszczyć się również o bezpieczeństwo malucha, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z uczniem szkoły podstawowej. Niemiło byłoby gdyby maluch podczas zabawy nadział się na ostry kant biurka i wyrządził sobie krzywdę – wybierz więc model z półokrągłymi zakończeniami.

Zoorganizuj dziecku odpowiednie stanowisko do nauki

Jak wybrać krzesło dla dziecka?

Podczas aranżacji pokoju dla ucznia nie sposób zapomnieć o wyborze odpowiedniego krzesła. Koniecznie musi mieć ono regulowaną wysokość, abyśmy nie musieli co parę miesięcy kupować nowego modelu. Jego oparcie powinno przede wszystkim naśladować naturalne krzywizny kręgosłupa, zapewniając prawidłowe ułożenie tylnej partii ciała naszej pociechy. Warto pamiętać także o tym, aby krzesło miało podłokietniki.

Jakie oświetlenie biurka wybrać?

Jeżeli nie chcemy wydawać corocznie pieniędzy na nową parę okularów, to lepiej zatroszczmy się o prawidłowe oświetlenie biurka – te mocowane do blatu lub stawiane na nim. Optymalna odległość pomiędzy żarówką, a oświetlaną częścią blatu mieści się w granicach 30-40 centymetrów.

Podczas aranżacji pokoju dla ucznia rodzice bardzo rzadko pamiętają o tym, aby lampę stawiać po lewej stronie biurka, jeżeli dziecko jest praworęczne i odwrotnie. Dzięki temu ręka nie będzie rzucać cienia, a dziecko nie będzie przesłaniało sobie światła podczas odrabiania zadań domowych. Warto także wystrzegać się popularnych lamp halogenowych, które niestety bardzo szybko męczą wzrok.

Share.

Jeden komentarz

  1. Jeśli chodzi o oświetlenie, to lampka powinna znajdować się po lewej stronie. Ten sposób padania światła jest najkorzystniejszy dla oczu, nie tylko malucha, ale i nas. A krzesło powinno być odpowiednio wyprofilowane, więc lepiej zapłacić więcej za porządniejszy model

Leave A Reply