Parasole ogrodowe: pomagamy w wyborze

1

Gdy nadchodzi lato, a słońce przypieka z cała mocą, zaczynamy zwykle rozglądać się za czymś, co pozwoli nam ochronić się przed nadmiernym skwarem. Nasze balkony, tarasy i zakątki ogrodowe nie powinny być wystawione wprost na palące słońce bez żadnej ochrony. Przydatne są zacieniacze, pawilony, zadaszenia lub parasole ogrodowe. Dziś przyjrzymy się tym ostatnim. Parasole ogrodowe są nie tylko praktyczne, ale tez ozdabiają nasz ogród i czynią go ciekawszym. Jak wybrać dobry parasol, gdzie go kupić oraz na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań? Zapraszamy do lektury

W sklepach z wyposażeniem ogrodów znajdziemy niezwykle rozległą ofertę parasoli. Dotyczy to nie tylko koloru czaszy, ale też jej kształtu, wielkości oraz konstrukcji stelażu, na którym opiera się parasol.

Modele klasyczne

Najprostszy parasol ogrodowy przypomina ten, którego używamy podczas deszczu. Na prostej rurce (najczęściej metalowej) opiera się materiałowa czasza, wyprodukowana zwykle z poliestru. Poliester jest tworzywem sztucznym, który jest odporny na przemakanie oraz na wyblaknięcie pod wpływem słońce. Parasole tego typu są otwierane przez przesunięcie rączki parasola wzdłuż rurki wspornikowej. Do zalet tego modelu należy przede wszystkim cena: zdecydowanie najniższa z możliwych. Najtańszy parasol ogrodowy tego typu, z centralnie umieszczoną nóżką, kosztuje nawet 30 lub 40 zł. Jeśli chodzi o wady: klienci sklepów ogrodniczych najczęściej narzekają na konieczność ustawiania takiego parasola na środku kącika wypoczynkowego. W praktyce często okazuje się, że taki parasol nie zakrywa całego zestawu wypoczynkowego równomiernie i zdarza się, że jedna lub dwie osoby na tarasie muszą szukać dodatkowej ochrony przed piekącym słońcem. W sklepach znajdują się stoły, które mają w blacie otwory. Są one przydatne, gdy posiadamy właśnie ten model.

parasol ogrodowy klasyczny

Klasyczny parasol z centralną prostą nóżką

Parasol z łamanym stelażem

Parasol z łamanym stelażem, tudzież ze stelażem półokrągłym, to hit ostatnich czasów. Wygląda niebanalnie, stwarza niespotykane dotąd możliwości regulacji i jest po prostu wygodny. Można ustawić go w niewielkim i „wymagającym” miejscu, jakim jest na przykład balkon lub taras. Niestety, w ślad za wyjątkowo atrakcyjnym wyglądem i zwiększoną wygodą idzie także stosunkowo wysoka cena, jaką osiągają parasole z łamaną nóżką.

Parasol ogrodowy z łamanym stelażem

Model z łamanym stelażem

Z drewna, czy metalu?

Stelaż parasola ogrodowego może być wykonany z drewna lub z metalu. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Wbrew pozorom, stelaż drewniany nie jest mniej wytrzymały od stelażu metalowego. Więcej zależy tutaj od jakości wykonania. Płynie z tego jeden wniosek: wybierajmy raczej producentów renomowanych.

Jak dobrać wielkość?

Oprócz samego modelu, podczas zakupów warto zwrócić uwagę na to, aby parasol był odpowiedniej wielkości. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie wielkości parasola do miejsca, w którym ma się znajdować. Czasza powinna być na tyle duża, aby dawać optymalnej wielkości cień. Parasol nie musi być szczególnie duży, jeśli ma znajdować się nad leżakiem. Jeśli jednak ma stanąć nad zestawem mebli obiadowych lub wypoczynkowych, wówczas jego średnia musi mieć nie mniej niż dwa metry.

parasol i kącik wyppczynkowy w pięknym ogrodzie

Czasza parasola powinna być na tyle duża, aby dawać optymalnej wielkości cień

Jakość materiału

Jeszcze w sklepie należy dokładnie przyjrzeć się jakości szycia oraz jakości samego materiału. Jeśli nasza intuicja podpowiada nam głośno, że będzie się szybko przecierał, to najprawdopodobniej tak będzie. Jeśli druty zastosowane w konstrukcji nadmiernie się wyginają, wówczas również można domniemywać, że parasol nie wytrzyma więcej niż jednego sezonu. Kluczowe jest tutaj założenie, że dobrej jakości parasol nie może kosztować za mało.

Który kolor będzie odpowiedni?

Szukając odpowiedniego koloru parasola, skupmy się głównie na tym, aby dopasować go do otoczenia, czyli do koloru i stylu mebli ogrodowych, do koloru elewacji budynków znajdujących się wokół oraz (a nawet przede wszystkim) do stylu, w jakim utrzymana jest cała aranżacja ogrodu. Pamiętajmy przy tym, że często rozwiązania, które wydają się nieoczywiste, często są przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Przykładem są parasole czarne, które na pierwszy rzut oka nie pasują nigdzie. Praktyka jednak pokazuje, że aranżacje z czarnymi, granatowymi lub ciemnozielonymi parasolami w roli głównej wypadają nadzwyczaj ciekawie. Popatrzmy choćby na zdjęcie poniżej:

Czarny parasol ogrodowy

Często rozwiązania, które wydają się nieoczywiste, często są przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.
Na zdjęciu: udana aranżacja z czarnym parasolem ogrodowym w roli głównej

Jakie kolory są obecnie najbardziej modne?

Ostatnie sezony pokazały, że najbardziej popularne parasole to te utrzymane w jasnych barwach: białe, beżowe, w kolorze kości słoniowej, ecru lub złamanej bieli„, mówi Lech Nitecki, właściciel sklepu z parasolami ogrodowymi online ogrodosfera.pl.

Trudno się temu dziwić. Jasne parasole, szczególnie te z drewnianym stelażem, dodają uroku każdemu ogrodowi.

Biały parasol w ogrodzie

Parasole ogrodowe utrzymane w jasnych barwach,
z drewnianym stelażem, to hit ostatnich sezonów

Istnieją obiegowe opinie na temat tego, jak bardzo kolor parasola przekłada się na nasze samopoczucie. Warto tutaj przede wszystkim kierować się upodobaniami. Jeśli kolor żółty zawsze nas odstrasza, nie będzie inaczej w przypadku, gdy wybierzemy parasol w tym kolorze. Z uwagi na to, że przez materiał parasola będzie przebijać słońce, pamiętajmy, że jego kolor będzie wpływał na rodzaj światła pod czaszą. Pomarańcze, żółcie i czerwienie wprowadzają ciepłe, ale też czasami meczące światło. Kolor jasny natomiast nie stanowi tak dużej blokady dla światła jak czerń, zieleń lub granat.

Zielony parasol ogrodowy

Kolor parasola wpływa na rodzaj światła panującego pod czaszą parasola

O ile więc kolor materiału wpływa na natężenie przepuszczanego światła, to trzeba być z drugiej strony pewnym, że niekoniecznie wpływa na ilość przepuszczanych szkodliwych promieni UV. Tutaj zastosowanie jakiegokolwiek materiału zapewnia już wystarczającą dla człowieka ochronę. Parasol często stanowi wizytówkę całego ogrodu. Warto więc poświęcić odpowiednią ilość czasu, aby wybrać dobrze.

Akcesoria dodatkowe

To właśnie one sprawiają, że zwyczajna kompozycja nabiera prawdziwego charakteru. Od tych najbardziej praktycznych, jak osłona przed insektami, po urokliwe lampki i lampiony…jest w czym wybierać!

Podsumowanie

Niezależnie od tego, jaki rodzaj parasola wybierzemy, pamiętajmy, że główną funkcję, jaką spełnia takie akcesorium jest ochrona przed słońcem. Długotrwała ulewa doprowadza do przemoczenia zdecydowanej większości parasoli ogrodowych. Dlatego, gdy nadchodzi burza, najlepiej złożyć parasol i ulotnić się do suchego miejsca. Złożenie całej konstrukcji na czas ulewy jest ważne również ze względu na to, że parasole w czasie, gdy wieje wiatr, łatwo unoszą się i przemieszczają.

Z uwagi na to, że zwykle znajdują się blisko domów i mieszkań, stanowią zagrożenie dla okien.

Inna, niezwykle ważna funkcja, jaką pełni parasol ogrodowy, to ochrona przed insektami. Pod parasolem zwykle ustawiamy stół lub kanapę: zarówno posiłki zjadane przy stole, jak i nasze ciała zalegające na kanapie nie wypadają dobrze w zestawieniu z muchami. Parasol ogrodowy zaskakująco dobrze radzi sobie z tym problemem. Jest także dobrą ochroną przed spadającym z drzew liśćmi i igliwiem.

Share.

1 komentarz

  1. Nie sądziłam, że jest tyle rodzajów parasoli, jak widać, wybór jest duży i od niego może wiele zależeć. Same parasole wyglądają naprawdę dobrze.

Leave A Reply